Zmiany w obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami.
Odsłon - 3842
#orivne
autor:
2005-07-07

Obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej reguluje ustawa z dnia 11.05.2001. Z dniem 1 kwietnia obowiązki te zostały zaktualizowane ustawa zmieniająca z dnia 21 stycznia 2005 opublikowaną w Dz. U. Nr. 33 poz. 291.

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie najistotniejszych zmian, znacząco wpływających na działania zarówno podmiotów gospodarczych wytwarzających odpady jak i firm zajmujących się odzyskiem i recyklingiem, popularnie zwanych recyklerami.

Z dniem pierwszego kwietnia 2005 obowiązkiem recyklingu i odzysku został objęty każdy przedsiębiorca (w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o działalności gospodarczej) wprowadzający na terytorium Polski produkty w opakowaniach oraz określone ustawą produkty w postaci, akumulatorów, ogniw i baterii galwanicznych olejów smarowych, lamp wyładowczych, opon, materiałów reklamowych i katalogów handlowych. Jest to o tyle istotna zmiana, iż nakłada obowiązki odzysku i recyklingu np. na firmy logistyczne czy kurierskie pakujące towary swoich klientów w swoje opakowania. Temu samemu obowiązkowi podlegają także przedsiębiorcy wprowadzający produkty lub produkty w opakowaniach w drodze importu lub wspólnotowego nabycia na potrzeby własne. Czyli m.in. również te firmy, które sprowadzają surowce lub półprodukty w opakowaniach.

Istotnym nowym zapisem w ustawie jest doprecyzowanie przepisu określające odpowiedzialność za opakowania oznaczone logiem przedsiębiorcy, który zlecił wytworzenie produktu lub produktu w opakowaniu innej firmie. Ustawodawca wyraźnie wskazuje na przedsiębiorcę „zlecającego”, w każdym przypadku, gdy na produkcie lub opakowaniu znajduje się jakikolwiek symbol lub inny znak pozwalający na powiązanie go z danym przedsiębiorcą i nawet, jeśli przedsiębiorca „zlecający” nie jest fizycznie zaangażowany w produkcje tego produktu lub produktu w opakowaniu, obowiązek spoczywa właśnie na nim.

Następną zmianą wpływającą na obowiązki podmiotów wprowadzających opakowania na rynek jest włączenie masy opakowań wielomateriałowych do masy tych opakowań, których rodzaj przeważa w opakowaniu wielomateriałowym. Jeśli mamy do czynienia z opakowaniem składającym się np. z 90% tektury i 10% tworzyw sztucznych jego masa zostanie włączona do masy opakowań z tektury. Wiąże się to oczywiście z obowiązkiem recyklingu liczonego od skumulowanej masy opakowań, do których dane opakowania wielomateriałowe zostały przypisane.

Ustawa o zmianie ustawy w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej wprowadza dodatkowy obowiązek odzysku. Mianowicie od 2007 roku wymagane jest osiągnięcie w roku 50% poziomu odzysku liczonego dla wszystkich opakowań łącznie. Dniem rozliczenia się z powyższego obowiązku jest 31.03.2008. Podobnie jak dotychczas w razie nie uzyskania poziomu 50% odzysku przedsiębiorca będzie musiał indywidualnie wyliczyć wysokość opłaty produktowej. Opłata ta będzie zależała od struktury opakowań wprowadzanych przez przedsiębiorcę na rynek, stawek opłaty produktowej za dany rodzaj opakowania i poziomu odzysku zrealizowanego. Należy tutaj zaznaczyć, iż sumaryczny 50% poziom odzysku może być realizowany recyklingiem dowolnego materiału.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html