Odpylanie jako ważny aspekt bezpieczeństwa pracy w przemyśle drzewnym
Odsłon - 1415
eGartia
autor:
2019-07-11

Jednym z najważniejszych problemów w przemyśle drzewnym są duże ilości niebezpiecznych odpadów, które zapylają hale produkcyjne, niekorzystnie wpływają zarówno na środowisko, jak i bezpieczeństwo pracy załogi. Piłowanie, szlifowanie, heblowanie i inne procesy obróbki drewna tworzą trociny i drobne pyły unosząc się w powietrzu. Są to bardzo drobne cząsteczki niebezpieczne dla zdrowia osób pracujących przy obróbce. Bardzo ważna jest ich eliminacja już u źródła – dzięki temu nie dotrą do układu oddechowego pracowników przebywających na hali.

 

Zapylenie w przemyśle drzewnym – dlaczego jest niebezpieczne?

 

Cięcie i szlifowanie gatunków drewna twardego (dąb, buk) powoduje wytworzenie pyłów, które mają działanie rakotwórcze.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w miejscu pracy ich stężenie nie może przekraczać 2 mg/m3. Większe zapylenie stwarza zagrożenie dla układu oddechowego pracowników. Warto także wziąć pod uwagę, że trociny i drobne pyły drzewne są łatwopalne, dlatego brak ich odpowiedniej eliminacji powoduje poważne zagrożenie pożarowe oraz może grozić wybuchem. Duże ilości nagromadzonego pyłu tworzą tzw. obłok pyłowy. Wtedy wystarczy najmniejsza iskra, aby doszło do bardzo niebezpiecznego wybuchu. Zastosowanie specjalistycznej wentylacji i instalacji odciągających pyły już u ich źródła, pozwala uniknąć niebezpieczeństwa pożarowego oraz zwiększyć komfort i bezpieczeństwo pracy na hali.

 

Systemy odpylające w przemyśle drzewnym

 

Bardzo ważne jest, aby poszczególne stanowiska pracy (miejsca, gdzie dokonuje się cięcia, szlifowania i heblowania) zostały wyposażone w wydajne instalacje odciągowe. Tego typu systemy posiadają odciąg miejscowy, który wyłapuje i odprowadza pyły w miejscu ich powstawania oraz zapobiega ich rozprzestrzenianiu się w powietrzu. Nowoczesne instalacje do odciągu pyłów posiadają tzw. elementy ssawne odpowiadające za zasysanie pyłów (okap, ssawki, obudowę), wentylator promieniowy oraz odpylacz, czyli zaawansowany zespół odpowiadający za oczyszczanie powietrza. Ostatnim elementem systemów są wydajne przewody wentylacyjne.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html