Jak skutecznie segregować odpady opakowaniowe
Odsłon - 1908
eGartia
autor:
2011-01-31

System dwupojemnikowy

 

  • Kolor czerwony = papier, szkło, plastik i metal zbierane razem

W sytuacji, gdy pod Twoim domem stoją dwa kontenery na odpady, w tym jeden czerwony (lub dostarczane są Ci dwa rodzaje worków na odpady, w tym jedne w kolorze czerwonym), odpowiednio wyselekcjonowane wcześniej odpady, które w przypadku systemu wielopojemnikowego wrzucałbyś do pojemników: niebieskiego, żółtego, zielonego i białego (opcjonalnie), wrzucasz łącznie do czerwonego kontenera lub worka. Pozostałe odpady składujesz w drugim kontenerze lub worku. Wyselekcjonowane odpady z czerwonego pojemnika (worka) zostaną przewiezione do sortowni, gdzie papier, szkło, plastik i metal zostaną oddzielone od siebie, a następnie wysłane do firmy, która zajmuje się ich przetwarzaniem.

 

  1. Odpady „specjalne” zagospodaruj w odpowiedni sposób

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Stołecznego Warszawy, odpady specjalne to: elektrośmieci, odpady wielkogabarytowe, odpady z remontów, odpady niebezpieczne oraz odpady roślinne. Z uwagi na to, że ich spalanie lub składowanie jest niezwykle szkodliwe dla środowiska naturalnego musisz je także odpowiednio segregować. I tak:

 

  • elektrośmieci (zużyty sprzęt RTV/AGD) możesz oddać w sklepie RTV/AGD kupując nowy sprzęt RTV/AGD. Możesz też oddać zużyty sprzęt RTV/AGD do specjalnych punktów w Polsce (lista wszystkich punktów odbioru elektrośmieci znajduje się na stronie http://elektrosmieci.pl/) 

 

  • odpady wielkogabarytowe, czyli te, które nie mieszczą się w kontenerach, np. meble powinny być zabrane przez firmę odbierającą odpady, po wcześniejszym uzgodnieniu
    z nią takiej potrzeby. Sam też możesz dostarczyć takie odpady do punktu ich odbioru. Pamiętaj, że odpady wielkogabarytowe trzeba zgromadzić w wyznaczonym miejscu nie wcześniej niż 24 godziny przed terminem ich odbioru 

 

  • odpady z remontów powinieneś zbierać wyłącznie w workach lub specjalnych kontenerach. Każdorazowo, gdy przeprowadzasz remont, musisz uzgodnić wywóz tych odpadów z firmą odbierającą odpady i zamówić u niej dostarczenie na nie specjalnego pojemnika

  • odpady niebezpieczne oddajesz wyłącznie do specjalnych punktów odbioru, np.: przeterminowane leki i zepsute termometry oddajesz do punktów odbioru w aptekach, zużyte baterie oddajesz do punktów odbioru w placówkach oświatowych i publicznych (coraz częściej do specjalnych pojemników w hipermarketach lub innych sklepach osiedlowych), zużyte akumulatory oddajesz w momencie kupna nowego, z kolei opakowania po toksycznych farbach, rozpuszczalnikach i klejach przynosisz do punktów ich odbioru

  • odpady roślinne – w przypadku skoszonej trawy lub zgrabionych liści masz obowiązek zamówić kontener do ich odbioru. Niektóre firmy wywożące odpady udostępniają brązowe worki, w których możesz oddać odpady roślinne. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, samodzielnie kompostuj własne odpady roślinne. Będą idealnym nawozem dla uprawianych w Twoim ogrodzie roślin!

Wyślij Do druku Dyskutuj

GOŚĆ    2011-09-21 13:52:48

Fajny artykuł :)

A dlaczego władze miasta nie inwestują w metalowe pojemniki na odpady? wystarczy policzyć ile rocznie wandale psują plastikowych pojemników.

Ilość rekordów 1 do 1 z 1

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html