Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2010-02-18 18:53
Odsłony - 10570
GOŚĆ
Witam,

CZY ktos moze mi poradzic jakie sa najlepsze programy do okreslenia stanu zanieczyzszcen powietrza, obliczeniu stężen zanieczyszczen ??i jakie sa ceny tych programow ??
orientowałem sie na razie co do jednego i cena za niska to nie jest :)

to samo pytanie co do programow odnosnie hałasu ..
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2010-02-18 21:43:20
Tanie nie są bo i nie każdy to ma (nie potrzebuje mieć) w swoim komputerze ;-) Zresztą... Czy rzeczywiście są takie drogie?

Re: program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2010-02-19 09:30:18
GOŚĆ
najtanszy program do liczenia stezen zanieczyszczen ktory znalazlem kosztuje 3 tys., moze to nie jest jakas niesamowice wysoka cena ale tanie to to też nie jest :-)

Re: program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2010-02-19 09:33:27
punkt widzenia, zależy od miejsca siedzenia Wlo ;). Dla jednego coś jest drogie, dla innego nie. Jednak poważnie i obiektywnie mówiąc, to faktycznie programy do modelowania rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń powietrza nie są relatywnie drogie [koszt ok. 2 tys PLN i wzwyż w zależności od dobrania modułów]. Sprawa ma się nieco inaczej w odniesieniu do hałasu, tu ceny potrafią być znacznie wyższe. Co do wyboru konkretnego programu...proponuję "wygooglować" kilka, zapoznać się z funkcjami. kosztem i dostosować do własnych potrzeb. Fakt, nie są to programy powszechnie znane[ choć w branży to wręcz przeciwnie ;)], ale w sieci sporo się o nich znajdzie.

Re: program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2010-02-19 12:09:18
GOŚĆ
Witam
Do obliczania zanieczyszczeń jest program Operat 2000, natomiast do hałasu polecam Cadna/a - ale jest bardzo droga.

Re: program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2010-02-19 17:52:28
shod_dc - nie sądzę ;-)
Ciekaw jestem ile kasujecie wobec tego za przygotowanie wniosku o wydanie pozwolenia emisyjnego? jeśłi 2 tysiące za program to dużo, za wniosek bierzecie 200 złotych? Wątpię ;-) Tak więc pozbądźcie się hipokryzji Panowie ;-D

Re: program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2010-02-19 17:54:00
A co powiecie na cenę "róży wiatrów" (statystyk meteko), skoro 2 tys. za program do dużo? Cena na pojedynczą lokalizację i do wykorzystania w jednej pracy to bodaj 600 zł netto...

Re: program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2010-02-19 23:48:31
Wlo...nie czytałeś ze zrozumieniem? ;), przecież wyraźnie napisałem, że NIE są drogie. a z tym "nie sądzę" to chodzi Ci o to, ze nie znajdzie się kilku programów? [no może przesadziłem, ze sporo..ale do 5 na pewno ;)]. A co do kosztu danych z IMGW to wiem coś o tym ;), oni potrafią za każdą cyferkę niezłą kasę wyliczyć.

Re: program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2010-02-20 14:35:14
AG
Polecam System OPA03 - do rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. Jestem z niego zadowolony, pracuję na nim.

AG

Re: program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2010-02-20 15:59:51
shod_dc - ja rozumiem... pierwszy akapit tylko się do Twojej wypowiedzi odnosił i dotyczył punktu widzenia ;-) Reszta odnosiła się do reszty ;-)
Programów 5 to co najmniej - sam pewnie z 5 właśnie sprawdzałem. Komin, Emitor, OPA-L (i następca OPA3 czy jak tam się on teraz nazywa), EK100, Operat i jeszcze kilka bym wymienił. Używam od lat jednego - i jestem zadowolony, jak to wszyscy mówią. Nie najtańszy ale chyba i nie najdroższy - nawet nie porównuję cen już od 10 lat ;-) Za to z dużymi możliwościami w zakresie wprowadzania danych i analizy wyników. Cieszy, że twórcy są otwarci na opinie i sugestie - a jeśli te są, to znaczy, ze nie jest jakimś wyjątkowym programem któego nie można poprawić. Zresztą czy są takie? Wg mnie jeśli nie najlepszy to jeden z lepszych system.

Re: program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2010-02-20 16:10:18
Wracając do punktu widzenia... Zbyt długo pracuję w ochronie powietrza, zeby nie wiedzieć doskonale (pomijam merytoryczne sprawy) co się dzieje w "branży". Jeśli ktoś mówi że 2 tys. to drogo, to co ma powiedzieć projektant, któy musi zapłacić za program 40 tysięcy? Znam człowieka używającego takiego systemu - i to nie jest zakup jednorazowy a roczna licencja ;-)
Jednak biorąc pod uwagę podejście, ze przecież po co płytę za 50 zł kupować, skoro w Internecie ta płyta jest na jakimś serwerze za darmo... Windows? Office? Muzyka? Filmy? Wszelkiego rodzaju CAD-y itp.? Przecież to jest za darmo wszystko...
Ciekaw jestem (nie do Ciebie shod_dc kieruję oczywiście pytanie) jak tanio wykonujecie zecenia przygotowania wniosków o pozwolenia, skoro mówicie, ze 2 tys. z program to drogo?

Re: program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2010-02-20 19:54:32
wyższość oryginalnych programów nad "piratami" jest chyba oczywista i Ci, którzy się jeszcze się o tym nie przekonali, to życzę dojrzałości. natomiast co do sugestii i dostosowywania oprogramowania do zmieniających się reali, na szczęście idzie w dobrym kierunku. Dawniej tak nie było, nie mówiąc już o możliwościach wprowadzania do nich własnych zmian. A co do cen oprogramowania z innych branży to temat rzeka. Wspomniane CADy czy rozwijający się w niezłym tempie w naszym kraju GIS. Nota bene również przydatny w branży ochrony środowiska i modelowani rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. W GISie oprogramowanie jest zróżnicowane jakościowo i cenowo, nie wspominając o koszcie pozyskania danych, bo samo oprogramowanie to przysłowiowy "pryszcz".
Aż mi się przypomniało jak rozpoczynałem z zanieczyszczeniami i przenosiłem metodykę referencyjną w excelu :). Kupa pracy i nerwów, ale korzyści z tej męki doceniam do dziś :)

Re: program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2010-02-22 09:42:41
GOŚĆ
wlo a jakiego ty programu uzywasz od tych ładnych paru lat jesli mozna zapytac??

Re: program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2010-02-22 21:27:31
Ja na studiach ponad 20 lat temu używałem kalkulatora do liczenia stężeń... Fakt, że z niewielkimi możliwościami programowania już był (chyba ze 3 zmienne można było wprowadzać tylko ale kosztował 590 tysięcy ówczesnych złotych - do dzisja działa i mam nawet oryginalne pudełko z ceną - porządna tektura a nie plastikowy blister...), jednak to było ręczne liczenie i dobra szkoła dzięki której nie zadaję dzisiaj pytań dotyczących tego typu spraw (dotyczy to także innych rzeczy, np. odpylaczy czy reaktorów ;-)). Dzisiaj się projekty przepisuje - bo kto by to liczył i - co ważniejsze jak dla mnie - rozumiał zasady.
A używam - żeby nie reklamować - "opolskiego" oprogramowania ;-)

Re: program do okreslenia stanu zanieczyszczen powietrza

Wysłany - 2018-09-13 13:29:38
GOŚĆ
Program OPA 03 jest bardzo dobry, czytelny. Mam go od 2910 r. Ma jedną wadę - autorów oprogramowania. Bardzo ciężko doprosić panią S - szefową EKO-Softu o aktualizację. W ciągu tych 8 lat wielokrotnie mnie zwodziła, zwlekała. Jest bardzo niesłowna. Teraz w maju wysłałem do niej prośbę o cenę aktualizacji programów Kotły i Opa_voc. Najpierw napisała, że aktualizacja z nowymi standardami będzie dostępna po 29 czerwca, potem zaraz wysłała jakiś bzdet związany z RODO i jak wysłałem zgodę - zamilkła. Mimo kilkakrotnych monitów i próśb o cennik nie raczyła się odezwać i tak jest do dziś. Zlewka klienta totalna. Dlatego zastanawiam się nad zmianą oprogramowania. Pewnie wezmę operat-fb Samocia. Słyszałem, że jest całkiem niezły a mam już dość niepoważnego traktowania mnie przez panią S.

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 14 z 14

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy