Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

Sprawozdania z zakładu mięsnego

Wysłany - 2011-10-13 13:32
Odsłony - 2448
Emilka
Witam, mam bardzo wielka prośbę do Państwa. Bede musiała rozliczyc ze wszelkich sprawozdań dotyczących środowiska zakład mięsny.
Z tego to juz wiem to posiadaja kocioł parowy do 5 kwh. Będa sie rozliczać ze spalonego paliwa oraz bedą musieli sie rozliczac z opakowań. W jaki sposób mam ich rozliczyc z opakwań? Mam fakturki zakupu. Czy tylko to wystarczy? Na co jeszcze mam zwrócic uwagę w tym zakładzie?

wątek zamknięty

Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: Sprawozdania z zakładu mięsnego

Wysłany - 2011-10-13 13:36:59
GOŚĆ
Cała gospodarka odpadami.
Wprawdzie to nie okres rozliczeń z tego tematu, ale na pewno jest to temat ważny w takim zakładzie.
Prowadzenie ewidencji odpadów, czy zakład posiada stosowne pozwolenia itd itp.

Re: Sprawozdania z zakładu mięsnego

Wysłany - 2011-10-13 14:32:06
GOŚĆ
1. Opłaty za korzystanie ze srodowiska: kocioł, samochody służbowe, maszyny i urządzenia jeśli są źródłem emisji - za 5 lat wstecz, wg formularzy i stawek obowiazujacych w danym okresie + sprawozdanie do KOBIZE za 2010 rok
2. Zbiorcze zestawienia danych o odpadach za 5 lat wstecz - ilości odpadów wytworzonych (dane z ewidencji odpadów)
3. Sprawozdania z opakowań, jakie i ile wprowadzili na rynek (np. pakowanie własnych produktów, dane np. z faktur zakupu pustych opakowań). Nie bedę się tu rozpisywać jak to policzyć, trzeba wziąc pod uwage wymagane poziomy odzysku i recyklingu w danym roku i ilość odpadów opakowaniowych ewentualnie poddannych odzyskowi - jeśli sa na to dokumenty (DPO, DPR) - tez 5 lat wstecz

Re: Sprawozdania z zakładu mięsnego

Wysłany - 2011-11-23 14:33:08
GOŚĆ
Mam pytanie, a jak to jest z odpadami poprodukcyjnymi. Odbiera od nas te odpady firma i mamy na to fakturki za które płacimy (Utylizacja odpadów kar. III). Czy to wystarczy? Czy musimy mieć na to jakieś Karty Przekazania Odpadu i później składać sprawozdanie?

Re: Sprawozdania z zakładu mięsnego

Wysłany - 2011-11-23 16:00:00
Odpady po produkcyjne należy w ewidencji ująć jako wytworzone, a przy przekazywaniu innemu posiadaczowi należy wygenerować kartę przekazania odpadu - to jedyny dokument potwierdzający prawidłowe przekazanie odpadu. Lepiej się też upewnić czy firma która to odbiera posiada zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie tych odpadów bo jeśli nie to kara wynosi 10 tyś zł.

Re: Sprawozdania z zakładu mięsnego

Wysłany - 2011-11-23 16:14:40
GOŚĆ
Do tego co napisał "tommy" dodałbym dla dopełnienia tematu, że wygenerowanie KPO to jedno, a pozostaje jeszcze:
- Zestawienie dot. odpadów do końca marca roku kolejnego (za rok miniony)
- Informacja o wytwarzanych odpadach czy też program gospodarki odpadami, zależnie od uwarunkowań

Czyli generalnie prowadzenie gospodarki odpadami w zakładzie :-)

Pozdrawiam

Re: Sprawozdania z zakładu mięsnego

Wysłany - 2011-11-27 22:38:05
GOŚĆ
A jaki kod będą miały odpady po produkcyjne? Czy mogę ich zaliczyć do 020281 - odpadowa tkanka zwierzęca szczególnego i wysokiego ryzyka w tym odpady z produkcji pasz mięsno-kostnych inna niż 020280, 020202 Odpadowa tkanka zwierzęca czy 020280* Odpadowa tkanka zwierzęca wykazująca właściwości niebezpieczne?
I jeszcze jedno mam pytanie, firma zamawia środki chemiczne dla przemysłu mięsnego i po zużyciu opakowania wymienia na nowe podczas zamówienia. Czy takie zużyte opakowania po środkach chemicznych sa odpadem niebezpiecznym i czy w związku z tym musza miec kartę przekazania odpadu?

Re: Sprawozdania z zakładu mięsnego

Wysłany - 2011-12-07 10:13:56
GOŚĆ
podejrzewam że powstaje u Ciebie 3 kategorie weterynaryjne odpadów: I, II i III. nie spotkałam się z precyzyjnym określeniem kodów odpadów dla tych kategorii i z tego co wiem zakłady stosują różne kody. Ja robię to tak:
- kat. I - 02 02 81 (SRM jeśli jest ubojnia bydła)
- kat. II - 02 02 03
- kat. III - 02 02 02
Żaden z odpadów z grupy 02 powstający w zakładzie w wyniku prawidłowej działalności nie jest niebezpieczny.

Re: Sprawozdania z zakładu mięsnego

Wysłany - 2011-12-29 01:10:42
Jeszcze należy przygotować dokument handlowy, w 3 egzemplarzach, dla każdej partii przekazywanych odpadów, nie tylko kartę przekazania odpadu. A firma odbierająca odpady powinna prowadzić rejestr produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego przyjętych do transportu (ale to ich zmartwienie) i oczywiście jak wcześniej pisano decyzję na transport tych odpadów. Pojazdy służące do transportu produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego powinny być dopuszczone przez inspektora weterynaryjnego.
Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego w postaci odpadów z produkcji, najczęściej (ale nie zawsze) są odpadami kategorii 3 -nie przeznaczone do spożycia przez ludzi, proponuję kody: 02 02 02, 02 02 03 a także jeżeli takie są 02 02 80* oraz 16 03, 80. Kod odpadu nie jest w żaden sposób związany z kategorią I,II lub III. Kategoria związana jest z ryzykiem. O przynależności do odpowiedniej kategorii można się dowiedzieć z rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 1069/2009 artykuły: 8, 9 i 10, oraz rozporządzenie KE 142/2011.
Ostateczną decyzją do której kategorii zaliczyć materiał, K2 czy K3 podejmuje lekarz weterynarii badający mięso w rzeźni w oparciu o analizę ryzyka oraz badanie przed i poubojowe.
Nie zgodzę się z Gościem twierdzącym, że: "Żaden z odpadów z grupy 02 powstający w zakładzie w wyniku prawidłowej działalności nie jest niebezpieczny." prawidłowość działalności nijak się ma do tego czy odpad jest niebezpieczny czy nie.
Dla porządku: HACCP i numer weterynaryjny zakładu - musi być.

Re: Sprawozdania z zakładu mięsnego

Wysłany - 2012-01-04 23:11:35
Emilia
Proszę o pomoc .Jak mam obliczyć opłaty za korzystanie ze środowiska w zakładzie mięsnym? Są samochody czyli ilości paliwa razy stawki z tabeli d, sa kotły jeden do ogrzewania pomieszczeń biurowych na olej opałowy a drugi do produkcji. też na olej opałowy. Dodatkowo sa zakupione butle gazowe do ogrzewania pomieszczenia takie przenośne. Instalacje energetyczną oblicze na podstawie zryczałtowanej stawki z tabeli (maly kocioł nie wymagający pozwolenia ani zgłoszenia). Kocił używany w zakładzie też nie wymaga pozwolenia, również oblicze wg stawki z tabeli. Butle gazowe również wg stawki z tabeli. A jak mam postąpić ze zrębkami wedzarniczymi? Musze prosić producenta o karte charakterystyki i na podstawie informacji od niego i ilości zakupionych zrębków obliczyć zanieczyszczenia jakie są wytwarzane? Z tym nie wiem jak sobie poradzic. Proszę o pomoc.

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 9 z 9



Wątek zamknięty

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy