Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Odbiór, utylizacja, składowanie, transport odpadów, zanieczyszczeń
Odpadowy olej z instalacji
Wysłany - 2011-12-01 13:41
Odsłony - 5144
GOŚĆ
Czy prawidłowe jest stwierdzenie że zużyty olej nie jest odpadem z instalacji? Może nim byc olej hydrauliczny z podnosnika, ale z samochodu na nim zamocowanego juz nie - bo auto nie jest instalacją. Z samego podnosnika nie bedzie wiecej niż1 Mg wiec wystarczy mi PGON mimo tego że wytwarzam kilka ton olejów silnikowego?
Najgorzej jak się zaczyna kombinować... Gdzie tu jest jakaś instalacja? Ani samochód ani zamontowany na nim podnośnik nie są instalacją!! Niezależnie od ilości wytwarzanych odpadów należy przygotować program i wystąpić o jego zatwierdzenie ;-)
Idąc tym tropem odpady z toczenia nie są odpadem z instalacji, odpady z produkcji na linii technologicznej też nie. A pozwolenia powinny mieć tylko zakłady, które w wyniku serwisowania swoich maszyn (czyli instalacji) wytwarzają odpady. Czy tak?
Mam bazy w dwóch powiatach, na terenie których naprawiamy własne maszyny budowlane, w obu wytwarzamy powyzej tony olejów przepracowanych, jednym uzyskałam pozwolenie na wytwarzanie, w drugim decyzję zatwierdzacacą pgon. Niby to samo prawo, a różne interpretacje
Ja też bym unikał kwalifikowania podnośnika jako instalacji, olej odpady powstaje podczas świadczenia usługi wymiany w pojeździe. Choć muszę dodać, że słyszałem o pomysłowości urzędników próbujących podnośnik jako instalacje kwalifikować, ale ja dla każdego warsztatu jakiemu robiłem pgon unikałem instalacji.
Aaa... Chodzi o podnośnik w warsztacie? To gdzie tam jest zamocowany samochód? Myślałem, że chodzi o podnośnik zainstalowany na samochodzie - zmyliło mnie to "zamocowanie" ;-)
W przypadku warsztatów samochodowych sprawa jest bardziej oczywista. Podnośnik jest ewidentnie instalacją (stacjonarnym urządzeniem technicznym), więc teoretycznie świadczący usługę wymiany oleju czy nawet naprawy związanej ze spuszczeniem oleju (i zalaniem świeżym oczywiście bo nie tym samym - wtedy nie można mówić, ze jest jakiś odpad) wytwarza odpady w związku z eksploatacją instalacji - sam zakład jako taki (stacja) jest wówczas instalacją - jako zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie.
Ale to prawda - spotykam się z sytuacjami, że usługi polegające na wymienie oleju są traktowane jako odbywające się poza instalacją (czy może bez związku z eksploatacją instalacji) ;-) Najczęściej w przypadku małych zakładzików przy sklepach sprzedających np. tylko oleje albo opony (i przy okazji wymieniające klientom).
Ważna rzecz - trudno udowodnić w takim małym zakładzie, że ma miejsce emisja (wytwarzanie odpadów to jeszcze nie emisja) - definiowana jako wprowadzanie do środowiska bezpośrednio lub pośrednio substancji lub energii. Bo tylko wtedy urządzenie lub ich zespół jest instalacją ;-) W dużym zakładzie jak najbardziej to łatwe do udowodnienia, bo inne operacje są wykonywane - np. z użyciem. lzo (mycie elementów silnika, nawet poza podnośnikiem).
Tak więc idąc, może nie tym tropem do końca, odpady z zakładu gdzie tylko toczy się jakieś metalowe elementy i jednocześnie w wyniku prowadzonych operacji nie ma miejsca emisja - nie są odpadami wytwarzanymi w związku z eksploatacją instalacji - bo jej... nie ma ;-) I tu naprawdę można dyskutować z organami. Ale tylko w zakresie pozwoleń.
czy ubranie ochronne pracownika pracującego przy linii technologicznej np. składania jakiś części lub własnie mechanika samochodowego , zabrudzone np. smarem, olejem będzie odpadem z instalacji?
I jak mam teraz "przekonać" urząd, że powinien wydac mi pozwolenie szczególnie że WIOŚ stoi na tym samym stanowisku co ja i wprost mi powiedział, że w przypadku kontroli nakaże wystąpić o wydanie pozwolenia.
UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie
Forum nie jest stosownym miejscem do prezentacji
postów o charakterze reklamowym
(oferty), takie posty nie będą prezentowane na forum
Na forum nie bedą prezentowane posty w stylu:"Jestem zainteresowany proszę o kontakt", "Zainteresowanych proszę o kontakt" itp. Forum jest miejscem prowadzenia dyskusji i takim powinno pozostać - nie jest to skrzynka kontaktów biznesowych!!
Jeśli chcesz zamieszczać podpis z danymi kontaktowymi - skorzystaj z abonamentu "Poszerzony"
wpisz na forum stosowną wiadomość (oznacz dział tematyczny "Biznes opinie i wskazówki"). Pamętaj jednak, iż w odpowiedziach dane biznesowe/kontaktowe będą traktowane jako "Treść zablokowana"
Doswolona jest prezentacja danych typu: nazwa firmy,miejscowość, nazwa produktu
"Treść zablokowana" - treść posta dostępna dla użytkowników
abonamentów "Poszerzony" lub "Podstawowy PLUS" (po zalogowaniu) bez dodatkowych kosztów.
Z dniem 2007-11-01 jako "Treśc zablokowana" będą traktowane dane biznesowe, kontaktowe (adres, email, www, tel) jak również posty których głównym wątkiem jest prośba o kontakt.
Zastrzegamy sobie prawo do usuwania takich informacji lub całych postów.