Co oznacza stwierdzenie "zakończenie rekultywacji" w przypadku art. 123 ust 2 Ustawy o odpadach "Dzień zakończenia rekultywacji składowiska odpadów jest równocześnie dniem zamknięcia tego składowiska."
Jak zinterpretować art.20 ust. 2 Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych mówiący iż:" Rekultywację gruntów prowadzi się w miarę jak grunty te stają się zbędne całkowicie, częściowo lub na określony czas do prowadzenia działalności przemysłowej oraz kończy się w terminie do 5 lat od zaprzestania tej działalności"
Czy ustawodawca okreslając termin 5 lat miał na myśli rekultywację do momentu np. wprowadzenia nasadzeń na gruncie?
Wynika tutaj pewna nieścisłość, bowiem termin
rekultywacji gruntów – rozumie się przez to nadanie lub przywrócenie gruntom zdegradowanym albo zdewastowanym wartości użytkowych lub przyrodniczych przez właściwe ukształtowanie rzeźby terenu, poprawienie właściwości fizycznych i chemicznych, uregulowanie stosunków wodnych, od-tworzenie gleb, umocnienie skarp oraz odbudowanie lub zbudowanie nie-zbędnych dróg;
Wg mnie proces rekultywacji jest rozciągniety w czasie (nawet kilkadziesiąt lat). Trudno więc jednoznacznie określić kiedy następuje "zakończenie rekultywacji."