Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

18,9 mln euro z unijnego programu Life+ na siedem nowych polskich projektów ekologicznych

gartija.pl > artykuły
18,9 mln euro z unijnego programu Life+ na siedem nowych polskich projektów ekologicznych
Odsłon - 353
eGartia
autor:
2011-07-22

Komisja Europejska przeznacza 244 mln euro na 183 nowe projekty związane z ochroną środowiska, z czego 18,9 mln euro na 7 projektów z Polski.

Komisja zatwierdziła finansowanie 183 nowych projektów w ramach unijnego programu ochrony środowiska LIFE+ - informuje Marta Angrocka-Krawczyk z Przedstawicielstwa KE w Polsce.

Projekty pochodzą ze wszystkich państw członkowskich UE i obejmują działania w dziedzinie ochrony przyrody, zmiany klimatu, czystej technologii, polityki ochrony środowiska, a także działania informacyjno-komunikacyjne na temat zagadnień związanych ze środowiskiem. Całkowity koszt projektów wynosi 530 mln euro, z czego 244 mln euro zapewni UE.

Finansowaniem w ramach LIFE+ na kwotę 18,9 miliona euro objętych zostało 7 projektów z Polski, w tym po 2 z dziedziny "polityka i zarządzanie w zakresie ochrony środowiska" i "przyroda" oraz 3 z dziedziny "informacja i komunikacja".

Unijny komisarz ds. środowiska Janez Potočnik powiedział: „W ramach programu LIFE+ w dalszym ciągu finansowane są wysokiej jakości, innowacyjne projekty o dużej wartości dodanej dla UE. Te nowe projekty nie tylko w znaczący sposób przyczynią się do ochrony przyrody i poprawy jakości środowiska naturalnego oraz do przeciwdziałania zmianie klimatu. Przyczynią się one również do rozpowszechniania w całej Europie wiedzy na temat najpoważniejszych wyzwań w zakresie ochrony środowiska, z którymi musimy się zmierzyć, takich jak oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów.”

Komisja otrzymała 748 wniosków w odpowiedzi na swoje ostatnie zaproszenie do składania wniosków, które zamknięto we wrześniu 2010 r. Ze wszystkich złożonych wniosków 183 zostały zakwalifikowane do współfinansowania w ramach trzech komponentów programu: LIFE+ przyroda i różnorodność biologiczna, LIFE+ polityka i zarządzanie w zakresie ochrony środowiska oraz LIFE+ informacja i komunikacja. Pięćdziesiąt pięć z tych projektów będzie realizowane z udziałem partnerów z więcej niż jednego państwa członkowskiego.

Projekty LIFE+ przyroda i różnorodność biologiczna służą poprawie stanu ochrony zagrożonych gatunków i siedlisk. Spośród 203 złożonych wniosków Komisja zakwalifikowała do finansowania 64 projekty zgłoszone przez instytucje działające na rzecz ochrony środowiska, organy rządowe oraz inne podmioty. Realizowane w 18 państwach członkowskich projekty stanowią inwestycję o łącznej wartości 223 mln euro, z czego około 125 mln euro zapewni UE. Większość projektów (55) dotyczy ochrony przyrody, przyczyniając się do realizacji dyrektyw ptasiej i siedliskowej oraz sieci Natura 2000.

Pozostałych dziewięć projektów związanych jest z różnorodnością biologiczną, stanowiąc nową kategorię projektów LIFE+ w zakresie programów pilotażowych, uwzględniających szersze kwestie związane z różnorodnością biologiczną. Ogółem kwota funduszy zainwestowanych w projekty z zakresu różnorodności biologicznej wynosi 18,3 mln euro.

źródło. PAP


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.plWykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy