gartija.pl > artykuły
Biodegradowalne tworzywo sztuczne Ecovio
Odsłon - 4989
eGartia
autor:
2011-11-25

Sałata, bukiet kwiatów, obierki ziemniaków czy fusy z kawy — odpady organiczne to w kuchni normalność. Można z nich wytworzyć  bogaty w substancje odżywcze kompost, ale najpierw odpady te muszą zostać oddzielnie zebrane, co dla wielu konsumentów jest czynnością uciążliwą i niehigieniczną. Jeśli odpady organiczne wrzuca się bezpośrednio do pojemnika, to po jego opróżnieniu pozostają przyklejone do ścianek nieprzyjemnie pachnące resztki. Włożone do pojemnika papierowe worki miękną i rozrywają się. W konsekwencji wiele odpadów nadających się do kompostowania ląduje w niesortowanych odpadach komunalnych i przy użyciu dużych nakładów energii spala się je w spalarniach. Czasami odpady organiczne wrzucane są do kontenerów w konwencjonalnych foliowych workach, które następnie trzeba mozolnie przebierać w kompostowni.

 

Aby tego uniknąć, można skorzystać z worków wykonanych z  Ecovio® FS — biodegradowalnego tworzywa sztucznego firmy BASF. Ten innowacyjny materiał w ciągu czterech tygodni ulega biologicznej degradacji w przemysłowych kompostowniach. Torby na odpady z tworzywa Ecovio FS są stabilne i wytrzymałe na rozrywanie —  nawet, gdy ich zawartość jest mokra. Przez worki nie przesiąkają płyny z torebek herbaty lub resztek owoców. Dzięki temu powstaje mniej nieprzyjemnych zapachów i można wyeliminować uciążliwe szorowanie ścianek kuchennego pojemnika na odpady. Gdy worek jest zapełniony, można go po prostu wrzucić wraz z zawartością do kontenera na odpady organiczne.

 

W wielu projektach pilotażowych w Niemczech, Kanadzie i Australii wyczerpująco przetestowano zachowanie się tego tworzywa sztucznego w kompostowniach. Czy jednak nowe worki na odpady organiczne sprawdzą się także w szerokim użyciu? Aby się o tym przekonać, firma BASF wspólnie z partnerami przeprowadziła w okresie od kwietnia do czerwca 2011 roku test praktyczny w powiecie Bad Dürkheim (Nadrenia-Palatynat). Około 65 tys. gospodarstw domowych otrzymało po 10 bezpłatnych toreb z Ecovio FS na odpady organiczne. W razie potrzeby można było dokupić następne torby. Firma konsultingowa IBK-Solutions GmbH badała kompost: — Wyniki były absolutnie pozytywne — mówi Erhard Freunscht, przewodniczący rady powiatu Bad Dürkheim odpowiedzialny za gospodarkę odpadami. — Oferta została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców. Mogliśmy to stwierdzić na podstawie liczby toreb, które wylądowały w kontenerach na odpady organiczne. Ponadto worki te po upływie około trzech tygodni uległy biologicznej degradacji. Z naszego punktu widzenia jest to pełny sukces.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy