gartija.pl > artykuły
Czyżbyśmy utknęli w pułapce demonstracyjności projektów?
Odsłon - 990
eGartia
autor:
2009-09-30

Czyste Technologie Węglowe to nie tylko wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla, ale także np. zgazowanie węgla - samo lub w IGCC. A zgazowanie węgla to jedna z najlepszych dróg rozwoju dla polskiej chemii. O problemach, jakie pojawiają się i mogą się pojawić na drodze tych technologii rozmawiali uczestnicy wrześniowej konferencji „Czyste Technologie Węglowe - technologie przyszłości", zorganizowanej przez Top Consulting Conferences & Trainings S.A.

Status quo

Nasze rodzime projekty demonstracyjne CCS pomału się rozwijają. W Bełchatowie wykonano już studium wykonalności dla części transportowej technologii, a także site selection - wytypowano potencjalne miejsca składowania, choć ostateczne będzie znane dopiero w 2011 r., ze względu na skomplikowane i długotrwałe badania geologiczne. Wprawdzie w zasadach dofinansowania unijnego EEPR, którego Elektrownia Bełchatów S.A. się spodziewa, widnieje data 2010 r., lecz nie jest to termin na ukończenie inwestowania tych pieniędzy na konkretne instalacje całego projektu, a tylko ustalenie schematu w co i kiedy inwestować.

Bełchatów czeka teraz FEED, kompleksowe studium, jeden z najkosztowniejszych etapów projektu. Elektrownia będzie się jednak mogła ubiegać o dofinansowanie z unijnego programu NER 300, nawet po uzyskaniu wsparcia z EEPR (łączne z obu programów nie będzie wtedy mogło przekroczyć 50% całości kosztów). Inne sposoby finansowania to m.in. zysk z projektów GIS, czy pomoc z Funduszy Strukturalnych - kiedy (oby nie „jeśli"...) już będzie taka możliwość.

W Puławach zaś z powodzeniem powstaje instalacja do zgazowania węgla. Tamtejsze zakłady azotowe zdecydowały się na intensywniejsze wykorzystanie węgla kamiennego do produkcji, kiedy podczas ostatniej zimy zakręcono kurek z gazem. Zakłady nie wyprodukowały wtedy 324 tys ton amoniaku, a co za tym idzie takiej ilości nawozów, jaką zwykły produkować przez pół roku. Fakt, że obiekt tak oddalony od największego zagłębia węglowego w kraju nadal może taką decyzję podjąć bez większych kosztów, dobrze obrazuje polską sytuację geologiczno-energetyczną: w istocie stoimy na węglu (w każdym razie „stoi" południowa część Polski). Puławy współpracują z kopalnią Bogdanka. Do zgazowania potrzebnych będzie 1-1,3 mln ton węgla. Obecnie ok. 1 mln ton wykorzystuje się do produkcji nawozów.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy