gartija.pl > artykuły
Biodegradowalne tworzywo sztuczne Ecovio
Odsłon - 4039
eGartia
autor:
2011-11-25

Czym są biologiczne tworzywa sztuczne?

 

Pojęcie „ekologiczne tworzywa sztuczne” obejmuje dwie różne grupy produktów: tworzywa sztuczne „na bazie biologicznej” i tworzywa sztuczne ulegające „biodegradacji”.

Tworzywami na bazie biologicznej nazywa się materiały częściowo lub całkowicie uzyskiwane z surowców odnawialnych. Są to na przykład polilaktyd, polihydroksyalkanolany, skrobia, celuloza, chityna lub żelatyna. Tworzywa sztuczne na bazie biologicznej mogą ulegać biodegradacji — ale nie zawsze tak jest. Do tworzyw sztucznych, na bazie biologicznej nieulegających biodegradacji należą tworzywa sztuczne wzmacniane naturalnymi włóknami i materiały kompozytowe z drewna i tworzywa sztucznego.

Tworzywa ulegające biodegradacji: Specjalne bakterie wydzielają enzymy, które rozkładają na małe części długie łańcuchy polimerów materiału. Są one następnie trawione przez bakterie, a produktami trawienia są woda, dwutlenek węgla i biomasa. Aby materiał można było nazwać „biodegradowalnym” zgodnie z europejską normą DIN EN 13432, musi on najpóźniej po 180 dniach w określonych warunkach (wysoka temperatura, wysoka wilgotność, określona zawartość tlenu) ulec rozkładowi przynajmniej w 90 procentach. Produkty spełniające tę normę mogą zostać oznaczone logiem „kiełka” oznaczającym, że nadają się one do kompostowania. Tworzywa sztuczne ulegające biodegradacji nie muszą być produkowane z surowców odnawialnych, mogą być one również oparte na ropie naftowej. Podatność na biodegradację nie zależy od surowców, lecz od struktury chemicznej tworzywa sztucznego.

 

Kiedy rozsądne jest stosowanie tworzyw sztucznych na bazie biologicznej i/lub ulegających biodegradacji?

Nie ma generalnych wad i zalet surowców kopalnych czy odnawialnych. Dla każdego zastosowania z osobna należy zbadać ekologiczność, efektywność gospodarczą i skutki społeczne danego produktu w całym jego cyklu życia. Przeprowadzane przez BASF analizy efektywności ekologicznej wykazują, że tworzywa sztuczne na bazie roślinnej nie są generalnie bardziej efektywne ekologicznie niż tworzywa na bazie petrochemicznej. Jeśli zapotrzebowanie na wodę i nawozy jest stosunkowo niskie, a drogi transportowe są krótkie, wtedy użycie surowców roślinnych może być korzystne dla środowiska. Jeśli jednakże przy przetwarzaniu stosowane są energochłonne procesy, to efekt ekologiczny łatwo staje się odwrotny do zamierzonego.

Tworzywa sztuczne ulegające biodegradacji nie są generalnie bardziej od innych przyjazne dla środowiska. Dla określonych zastosowań są one jednak najlepszym rozwiązaniem, na przykład w przypadku nadających się do zaorania mulczów foliowych stosowanych w rolnictwie, możliwych do kompostowania opakowań artykułów spożywczych lub toreb na zakupy. Od dwóch lat sieć dyskontów Aldi Süd stosuje takie torby, które po wielokrotnym użyciu jako torby na zakupy można jeszcze wykorzystać jako worki na odpady organiczne.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy