gartija.pl > artykuły
Opakowania i odpady opakowaniowe oraz związane z nimi przepisy
Odsłon - 738
eGartia
autor:
2014-12-02

Zmiany w przepisach

Liczne obowiązki przedsiębiorców prowadzących swoje firmy wynikają z wielu ustaw i rozporządzeń. W zakresie ochrony środowiska tych ustaw jest co najmniej kilka. W samej kwestii dotyczącej opakowań w roku 2014 przedsiębiorcy powinni znać co najmniej trzy. Z czego to wynika? Do 31 grudnia 2013 roku obowiązywały dwie ustawy regulujące zagadnienie wprowadzania na rynek opakowań i odpadów opakowaniowych. Obie są z 11 maja 2001 roku: o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. z 2001 r., nr 63, poz. 638 ze zm.) oraz o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (tj. Dz. U. z 2007 r., nr 90, poz. 607). Od 1 stycznia 2014 roku obowiązuje nowa ustawa – z dnia 13 czerwca 2013 roku – o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 r., poz. 888). Ten ostatni akt prawny w całości uchylił ustawę o opakowaniach i zastąpił wszystko, co jest związane z opakowaniami w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców. W praktyce oznacza to, że rozliczając swoje obowiązki za lata 2008-2013 przedsiębiorcy muszą korzystać z ustaw starych, natomiast realizując zobowiązania od roku 2014 stosować trzeba już przepisy z ustawy nowej. Najbardziej kontrowersyjne zmiany w przepisach dotyczą postępowania z odpadami opakowaniowymi wielomateriałowymi oraz opakowaniami po środkach niebezpiecznych.

W praktyce

Za przykład mogą posłużyć dwie cukiernie działające na tym samym lokalnym rynku. Może się okazać, że w aspekcie gospodarowania odpadami opakowaniowymi, każda z nich powinna postępować w zupełnie odmienny sposób. Zależy to od wielu „drobiazgów”, które, jak się okazuje, mają decydujące znaczenie, jeżeli chodzi o sposób dalszego postępowania. Jedna z tych cukierni pakuje swoje produkty w kartony pokryte warstwą folii, połączonej z kartonem w sposób trwały. Inna natomiast używa mniej atrakcyjnych kartonów, niepokrytych tworzywem sztucznym. Każda z tych cukierni w swojej ewidencji powinna wpisywać inny rodzaj opakowania wprowadzonego na rynek. W pierwszym przypadku będzie to opakowanie wielomateriałowe, a w drugim opakowanie z papieru i tektury. Co za tym idzie, obie te cukiernie zupełnie inaczej powinny postępować w zakresie uzyskania poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy