gartija.pl > artykuły
Foliówki - Informacja czy dezinformacja stosowana na torbach handlowych
Odsłon - 25281
GOSC
autor:
2008-11-27
 

3.2. Torby handlowe wielokrotnego użycia z tworzyw sztucznych

Alternatywą dla jednorazowych toreb z folii polietylenowych są torby wielokrotnego stosowania. IKEA już od wielu lat stosuje w swoich sklepach takie torby, całkowicie rezygnując od września 2007 r. z jednorazowych toreb polietylenowych. Torby wielokrotne są bardzo wytrzymałe i pojemne, wykonano je z tkaniny polipropylenowej (fot. 4.). Ostatnio podobne torby wielokrotnego użycia wprowadzone zostały na polski rynek pod nazwą Greenbag przez firmę Gam Sp. z o. o. z siedzibą w Toruniu, która reklamuje je jako torby ekologiczne. Przykład takiej torby zamieszczono na fot. 5. Na torbie jest umieszczony znak drzewka, który ma wywołać odpowiednie skojarzenia ekologiczne. Oczywiście inicjatywa taka jest warta pochwały, ale znak należy postrzegać jako logo promocyjne firmy, gdyż torba tego typu nie różni się zasadniczo od podobnych rozwiązań stosowanych od lat.

 

Fot. 4. Polipropylenowa torba wielokrotnego użycia stosowana w sklepach IKEA

 

 

Fot. 5. Torba wielokrotnego użycia na zakupy wykonana z tkaniny polipropylenowej i znak mający budzić skojarzenia ekologiczne

3.3. Torby handlowe z folii polietylenowych wytworzonych z udziałem dodatków inicjujących przyspieszoną degradację tworzywa

W celu przyspieszenia degradacji folii polietylenowej wprowadza się do tworzywa 1-3 % dodatki chemiczne przyspieszające rozkład fotochemiczny lub chemiczny. Przykład torby polietylenowej z dodatkami inicjującymi rozpad przedstawiono na fot. 6. W ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu miesięcy pod wpływem temperatury powyżej 25 °C i działania światła słonecznego torba staje się krucha, ulega defragmentacji na drobne kawałki.

torby_ekologiczne_fot6_400

 

Fot. 6. Torba handlowa z folii polietylenowej z dodatkami inicjującymi przyspieszoną degradację tworzywa (COBRO)

Obecnie na krajowym rynku dostępne są torby handlowe z różnymi dodatkami, których składu chemicznego dostawcy nie ujawniają, nadając im nazwy handlowe jak: TDPA (Totally Degradable Plastics Additives) lub d2w.

 


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy